Batman: GCC Update #40

Wystarczy tylko jeden zły dzień

Witajcie, obywatele Gotham!

Tym razem pokażemy wam jeszcze kilka rzeczy, które znajdziecie w pudełku podstawowym Złoczyńcy w Batman: Gotham City Chronicles. W tej aktualizacji skoncentrujemy się czarnych charakterach (bo bez nich nie byłoby żadnych bohaterów, a więc żadnej gry, a to byłoby smutne) wraz z ich niektórymi renderami 3D, prezentacjami 360 stopni i płytkami tych postaci. Nie zwracajcie uwagi na różnice w kolorze między niektórymi renderami i prezentacjami – jest to spowodowane kaprysem oprogramowania używanego do tworzenia renderów.

Następnym razem przedstawimy artykuł o tym, jak tworzymy plansze z mapą!

Rzeźba Stracha na wróble: Irek Zieliński. Rzeźba Killer Crocka: Arnaud Boudoiron.

Strach na wróble

Doktor Jonathan Crane zawsze był przerażająco chudy. Jego sylwetka zapewniła mu ze strony uczniów i kolegów przezwisko „Strach na wróble”. Wstręt, jaki widział na twarzach napotkanych ludzi, wywołał u niego obsesję na temat strachu na wszystkich jego płaszczyznach. Jako psycholog zaczął przeprowadzać okrutne i groteskowe eksperymenty, a także przywdział strój, który pasował do nadanego mu przezwiska. Z czasem sprowadził grozę na ulice Gotham.

Rzeźba: Irek Zieliński. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Wykorzystując fobie swoich ofiar, opracował okrutne plany, których centrum były największe lęki ofiar. W tym celu wykorzystywał halucynogenną toksynę. Nie trwało to długo, nim skierował ją w GCPD i największego strażnika Gotham, Batmana. Crane stał się dość kreatywny w sposobach wyzwalania swego gazu – ukrywał go w papierosach, a nawet w lalkach.

Rzeźba: Irek Zieliński. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Jego ataki zwykle były podstępne i starannie zaplanowanie, ale czasami używał bardziej namacalnych broni, takich jak pistolety, a nawet potężnej kosy, na której znajdowała się jego halucynogenna toksyna. Wielu wrogów Batmana szerzy strach, ale Strach na Wróble jest chodzącym ucieleśnieniem grozy.

Rzeźba: Irek Zieliński

Killer Croc

Od dzieciństwa cierpiał na wrodzoną chorobę, przez którą był prześladowany przez rówieśników. W jej wyniku jego skóra wyglądała jak u krokodyla – i do tego właśnie nawiązywało przezwisko nadane mu przez kolegów z klasy. Z czasem Waylon przyjął ten pseudonim do swoich występów w pokazach dziwadeł. W końcu zdecydował, że ma już dość bycia wystawianym na pokaz ku uciesze gawiedzi i uciekł do kanałów Gotham. W kanałach coraz bardziej oddalał się od cywilizacji, rósł w nim gniew, a w umyśle pojawiały się nikczemne plany. Zdał sobie sprawę, że jego nadludzka siła może zostać wykorzystana do działań przestępczych, więc spróbował swoich sił jako łotr.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe. Diorama: Rémi Bostal.

Chociaż nie jest najbystrzejszym z wrogów Batmana, jest silny, bezwzględny i tak szalony, jak można się spodziewać po mieszkańcu kanałów. Niektórzy nawet wierzą, że jest kanibalem, ale nie zostało to potwierdzone. Wydaje się bardzo mało prawdopodobne, by odrzucone dziecko wyrosło na potwora pożerającego ludzi, ale w cieniu Gotham City żadna zbrodnia, nawet ta najmroczniejsza, nie powinna być uznana za niemożliwą.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Rzeźba: Arnaud BoudoironRzeźba Jokera: Arnaud Boudoiron. Rzeźba Clayface’a: Aragorn Marks.

Rzeźba Jokera: Arnaud Boudoiron. Rzeźba Clayface’a: Aragorn Marks.

Joker

Joker jest przeciwnikiem doskonałym. Szydzi ze wszystkiego, co jest ważne dla Batmana, a jego nieustanny uśmiech nieustannie kontrastuje z ponurą postawą Mrocznego Rycerza. Każda cnota Bruce’a dla Zbrodniczego Księcia Klaunów jest słabością do wykorzystania, a przez te wszystkie lata wielokrotnie udawało mu się znaleźć czuły punkt Rycerza. Gdy Batman jawi się jako latarnia nadziei dzięki swemu poświęceniu własnego szczęścia i wygody dla dobra Gotham, Joker prezentuje się jako morderczy maniak, który z uśmiechem patrzy, jak świat płonie.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe. Diorama: Rémi Bostal.

Nawet gdy zostanie schwytany i umieszczony w Arkham Asylum, Joker zawsze pracuje nad swoim planem. Jest tak przebiegły, że pod swoją celą (i nosami strażników) udało mu się utrzymać tajną kryjówkę, znaną jako Ha-Hacjenda. Jego arsenał jest równie nieprzewidywalny, co przerażający. Jeśli coś potrafi dźgnąć, strzelić, eksplodować lub wywołać szaleństwo, można to znaleźć w pudełku z zabawkami Jokera. A propos…

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe. Diorama: Rémi Bostal.

Choć zaczął jako zimnokrwisty zabójca, jego szaleństwo ewoluowało, podobnie jak jego metody. Chore żarty i zabójcze kawały przyniosły mu rozgłos. Nie ściskajcie – powtarzam – nie ściskajcie dłoni Jokera, jeśli nie chcecie usmażyć się jak indyk na wolnym ogniu. A jeśli myśleliście o powąchaniu kwiatka, którego ma w kieszeni, zrezygnujcie z tego. Jesteście głupi? Poważnie, zostaniecie opryskani kwasem lub gazem, który zapewni wam taki sam uśmiech, jakim szczyci się Joker. Zostaliście ostrzeżeni.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron

Clayface

Przez ostatnie lata wielu bandytów z różnych powodów przyjmowało pseudonim „Clayface”. Ostatnim z nich był Basil Karlo, aktor filmów klasy B, który nienawidził filmowych reżyserów.

Rzeźba: Aragorn Marks. Malowanie: Martin Grandbarbe. Diorama: Rémi Bostal.

Zarażony dziwną, podobną do gliny substancją, zyskał moc przekształcenia swojego ciała wedle woli. Używał tego do naśladowania innych, a nawet mógł się podzielić na kilka różnych osób. Ta mutacja okazała się jednak niestabilna i zmieniała go w bezkształtną masę, która wpadała w niekontrolowany szał. Jednak wobec swoich wrogów stawał się niezwykle potężny i niebezpieczny – potrafił przekształcić swoje pięści w wielkie młoty i pałki. Czasami Karlo próbował zwalczyć w sobie negatywne skłonności, ale ta przemiana zwykle była tylko tymczasowa.

Rzeźba: Aragorn Marks. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Rzeźba: Aragorn MarksUrodzony w więzieniu na wyspie Santa Prisca w Ameryce Środkowej, Bane spędził pierwsze 17 lat swojego życia za kratami. Tam nauczył się walczyć, ukrywać i zwodzić innych. Jednym słowem: nauczył się, jak przetrwać. Kiedy uciekł, jego serce było przepełnione wściekłością i nienawiścią do świata zewnętrznego, który skazał go na taki los.

W końcu przybył do Gotham, by rzucić wyzwanie jego obrońcy – podobnie jak dawniej wielokrotnie to czynił wobec więziennych przywódców gangu. Napompowany „venomem”, narkotykiem wzmacniającym zarówno siłę fizyczną, jak i jego psychozę, Bane jest w stanie złamać Nietoperza.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe. Diorama: Rémi Bostal.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.


Rzeźba: Arnaud Boudoiron


Rzeźba: Arnaud Boudoiron

Rzeźba: Arnaud Boudoiron

Kim jest Edward Nigma?

Co oznaczają wszystkie zagadki, które są porozrzucane na miejscu dokonanych przez niego zbrodni? Czy w lasce chowa broń? Czy jest szalony jak Joker lub Two-Face, czy też jest po prostu podstępnie przewrotny? Czy naprawdę zależy mu na wyższości intelektualnej, jak twierdzi? Czy faktycznie odkrył tajną tożsamość Batmana? I dlaczego nie ma odwagi podzielić się tą informacją? Czy naprawdę może zadośćuczynić za swe zbrodnie i przejść na stronę Bohaterów?

Ale najważniejsze, dlaczego wybrał znak zapytania jako swój symbol?

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe. Diorama: Rémi Bostal.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Rzeźba: Arnaud BoudoironRzeźba Harley Quinn: Edgar Skomorovski. Rzeźby gangu Harley Quinn: Arnaud Boudoiron.

Harleen Quinzel była młodą i obiecującą absolwentką specjalizacji psychiatrycznej, która przybyła do szpitala w Arkham, by pracować nad najbardziej niezrównoważonymi przestępcami. Tam zakochała się i poddała woli Jokera. Książę Klaunów wykorzystał ją do ucieczki, a następnie przez jakiś czas utrzymywał z nią toksyczny i namiętny związek, aż do gorącego zerwania.

Od tego czasu ta młoda kobieta wykorzystuje swoje talenty w grze o wysokie stawki – czasem jako członek Oddziału Samobójców lub innych podejrzanych organizacji. Stworzyła sobie sieć złożoną z sojuszników, a nawet przyjaciół.

Jej ulubioną bronią jest ogromny młotek, ale potrafi też posługiwać się kijami baseballowymi, pistoletami i karabinami automatycznymi.

Ale to, co naprawdę czyni z niej niebezpieczną, to jest jej nieprzewidywalność.

Rzeźba: Edgar Skomorovski

Rzeźba: Edgar Skomorovski

Rzeźba: Edgar SkomorovskiRzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Victor Fries był specjalistą od kriogeniki pracującym dla Wayne Industries. Kiedy jego żona Nora została dotknięta nieuleczalną chorobą, skierował wszystkie swoje wysiłki na ratowanie jej życia. Uświadomiwszy sobie, że zawodzi, zamroził ją w komorze kriogenicznej, aby zapewnić sobie czas na znalezienie lekarstwa. Niestety podczas pracy doszło do wypadku, w którym został narażony na płyny chłodzące. To na zawsze zmieniło go zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Po tym incydencie mógł przetrwać tylko w temperaturach poniżej zera, więc stworzył sobie izolujący kombinezon, który chronił go przed otaczającym go światem. Przyjął pseudonim Mr. Freeze i poświęcił się zajęciu, które uznał za bardziej opłacalne od nauki – przestępczości.

Chociaż stracił poczucie moralności, wciąż był genialnym naukowcem i wykorzystał swoje umiejętności, by stworzyć cały arsenał oręża. Wśród niego znalazła się imponująca broń, która zamrażała cele, pozostawiając po sobie lodowe posągi.

Rzeźba: Arnaud BoudoironRzeźba: Arnaud Boudoiron

Pamela Isley była botaniczką specjalizującą się w badaniu roślin jadowitych i współpracowała z Jasonem Woodrue (znanym później jako Floronic Man).

Została zmuszona przez swojego mentora, by eksperymentować na sobie, co wymagało igrania ze śmiercią.

Od tego czasu na przemian była na wolności (wykorzystując Robinson Park w centrum Gotham City jako swoją kwaterę główną) i uwięziona w Arkham Asylum. Jednak częściowo nieludzka natura czyniła ją odporną na leczenie.

Często łączy siły z Harley Quinn i może je łączyć coś więcej niż przyjaźń.

Poison Ivy może komunikować się z roślinami i zmuszać je do wzrostu, ale także uwalniać różne toksyny i trucizny. Z ich pomocą mnoże kontrolować ludzi, a nawet ich zabijać.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron

Rzeźba: Arnaud Boudoiron

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron. Malowanie: Martin Grandbarbe.

Rzeźba: Arnaud Boudoiron


Źródło: Kickstarter Batman™: Gotham City Chronicles


Komiksowe polecanki:
To zaczynamy po kolei, postać Stracha na wróble pojawia się współcześnie cały czas w większych i mniejszych rolach jest jeden cały tom poświęcony tej postaci „Batman Mroczny Rycerz Tom 2 Spirala przemocy” oczywiście tutaj pan wygląda tak jak pokazywana przez Monolit wersja Stracha z n52. Jeśli ktoś chce wersje pana z kosą to już trzeba sięgnąć bardziej wstecz po Knightfall wydawany przez tm-semic trzyczęściowa historia „Bóg Strachu” w numerach 2/96 i 3/96.

Killer Crock
Współcześnie nie ma większego arcu oprócz serii, w której jest członkiem oddziału, mówimy o „Suicide Squad – Oddział Samobójców Tom 1 Czarne więzienie”. Pojedyncze albumy z jego wystąpieniem to Batman Rozbite Miasto i tom, z którego inspirowana się jego wyglądem Batman Hush.

Joker
Wybór historii jest ogromy, wypisze te wydające się najlepszym wyborem 3 starsze i 2 z aktualnego uniwersum:
Batman Zabójczy żart
Batman Człowiek, który się śmieje
Joker
Batman Tom 3 Śmierć rodziny
Batman Tom 7 Ostateczna rozgrywka.”


Clayface
Tutaj polecę tylko nowsze historie, bo to też postać, która pojawia się epizodycznie, ale ma swoje większe historie: „Batman Mroczny Rycerz Tom 4: Glina” i nowa seria, w której gra po dobrej stronie „Batman: Detective Comics Tom 1 Powstanie Batmanów”.

Bane
Tutaj w pierwszej kolejności muszę polecić tm-semikowe „Batman: Knightfall” (zaczynając od Batman 7/95) niestety jest tylko takie wydanie tego komiksu w naszym kraju. Ze współczesnych serii to ten pan ma swoją większy występ w Wieczne zło: Wojna w Arkham, ale czy warto po to sięgnąć, to już kwestia tego, czy ktoś chce zobaczyć dużą rozróbę. 🙂 Za chwil kilka będzie miał premierę 3 tom z odrodzenia „Batman Tom 3 I am Bane”. No i mniejszy występ w tomie Batman Mroczny Rycerz Tom 1 Nocna trwoga.

Riddler
Kolejna postać, która pojawia się epizodycznie w mnóstwie zeszytów i każdy ją zna. 🙂 Jedyne jej większe wystąpienia w czasie New52/Odrodzenia to „Batman Tom 4 i 5 Rok Zerowy”, ewentualnie jeszcze niewydany u nas tom „Batman Tom 4 The War of Jokes and Riddles”. Ewentualnie jeszcze tom Batman Hush. 🙂

Harley Quinn
Jeśli szukacie jej w tym stroju to musicie przeczytać tom z kolekcji WKKDC „Harley Quinn Preludia i fantazje”. Oczywiście jest też wydawana w solowej serii „Harley Quinn” przez Egmont wydanych jest już 7 tomów. Oczywiście występuje też w „Suicide Squad”, tak że jest w czym wybierać.

Mr. Freeze
Niestety przy tym panu jakieś większej historii, która byłaby na nim, skupionej nie polecę. Raczej pojedyncze zeszyty np. jeden znajduje się w drugim tomie „Batmana Miasto sów”. 😦

Poison Ivy
Tutaj też za bardzo nie ma co pisać, bo postać też pojawia się epizodycznie w polskich wydaniach. Często pojawia się u Harley Quinn, dołączyła do pań z Birds of Prey, którego nie wydano u nas w Polsce i miała swoją własną limitowana serię „Poison Ivy: Cycle of Life and Death”.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Batman: GCC Update #40

  1. Pingback: Batman: GCC Update #68 |

  2. Pingback: Batman: GCC Update #71 |

  3. Pingback: Batman: GCC Update #73 |

  4. Pingback: Batman: GCC Update #75 |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s